slider
We Are Law Firm Agency
Providing Legal Help

Odszkodowania za słupy na działce a projekt ustawy o korytarzach przesyłowych

Zaopatrzenia lokalnej społeczności w wodę, prąd, energię cieplną nie zwalnia przedsiębiorców media te dostarczających od uiszczania na rzecz właściciela gruntu wynagradzania za korzystanie z nieruchomości. Pomimo tego, iż rury, słupy, linie energetyczne wchodzą zgodnie z art. 49 Kodeksu Cywilnego w skład przedsiębiorstwa dostarczającego media, właścicielowi nieruchomości przysługuje z tytułu zajęcia jego nieruchomości na powyższe cele szereg roszczeń, w tym m.in.:

  1. roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości bez tytułu prawnego liczone w takiej wysokości, w jakiej właściciel uzyskałby czynsz najmu/dzierżawy za zajętą nieruchomość. Roszczenie to generalnie przedawnia się z upływem lat 10 od dnia, w którym właściciel mógł domagać się zapłaty, nie można więc żądać wynagrodzenia za okres dalszy niż 10 lat wstecz.
  2. roszczenie osoby, która poniosła koszty budowy urządzeń i jest ich właścicielem aby przedsiębiorca, który przyłączył urządzenia do swojej sieci, nabył ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem - zgodnie z art. 49 § 2 Kodeksu Cywilnego,
  3. odszkodowanie, w razie gdy przedsiębiorca wszedł na działkę i posadowił na niej urządzenia przesyłowe bezprawnie,
  4. roszczenie właściciela o wykup działki przez zakład, który wzniósł na niej urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki - zgodnie z art. 231 § 2 Kodeksu Cywilnego.

Trzeba jednakże pamiętać, że właściciele działek, na których wybudowano rury gazowe, albo słupy lub przeciągnięto linie energetyczne, nie mają poza sporadycznymi przypadkami szans na odszkodowanie, jeśli minęło już 30 lat. W takim bowiem okresie dochodzi do zasiedzenia przez zakład prawa służebności przesyłu.

Zagrożeniem dla w/w, wynikających z k.c. uprawnień właściciela jest przedstawiony przez Ministerstwo Gospodarki projekt Ustawy o korytarzach przesyłowych, która ma ułatwić inwestycje w sieci energetyczne, rurociągi do przesyłu gazu i wody. Ustawa ma objąć swym zasięgiem korytarze ustanawiane - z uwagi na cel publiczny - na już istniejących urządzeniach przesyłowych, jak również ustanawianych dla urządzeń przesyłowych mających powstać w przyszłości. Ustawodawca wyznaczył krótki 14–dniowy termin na zawarcie porozumienia pomiędzy właścicielem (użytkownikiem wieczystym) nieruchomości a przedsiębiorcą przesyłowym, co do wartości nieruchomości a tym samym co do możliwego do uzyskania za zajęcie działki odszkodowania. W razie nie dojścia do porozumienia wysokość odszkodowania, nie ma być ustalana na podstawie opinii sporządzonej przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego, lecz na podstawie wprowadzonego projektem wzoru dla poszczególnych nieruchomości według urzędowych tabel. Właściciele gruntów, przez które mają przebiegać tzw. korytarze przesyłowe, dostaną więc odszkodowanie, lecz jego wysokość może być oderwana od realiów rynkowych i rażąco zaniżona.

Wróć do bloga