slider
We Are Law Firm Agency
Providing Legal Help

Odpowiedzialność za szkody związane z poślizgnięciem się na źle utrzymanej nawierzchni

W razie wypadku na zaśnieżonej lub pokrytej lodem powierzchni do przyjęcia odpowiedzialności konieczne będzie łączne wystąpienie kilku przesłanek. Po pierwsze musi zaistnieć szkoda (np. złamanie nogi lub ręki na skutek wypadku na śliskim chodniku). Po drugie szkoda musi być spowodowana zawinionym działaniem lub zaniechaniem, np. chodnik, na którym doszło do upadku nie został odpowiednio odśnieżony, odlodzony. Po trzecie musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy szkodą a zaniechaniem tj. złamanie ręki powstało właśnie z powodu zaniechaniem odśnieżenia śliskiego chodnika.

Poszkodowani na skutek wypadku związanego z zaniedbaniami po stronie zobowiązanych mogą żądać szeregu świadczeń wynikających z przepisów odszkodowawczych określonych w Kodeksie cywilnym, w tym w szczególności zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, które jest świadczeniem jednorazowym pieniężnym i mającym stanowić sposób złagodzenia cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanego (art. 445 k.c. w zw. z 444 k.c.) i większości przypadków waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponadto poszkodowany może żądać zwrotu wszelkich kosztów związanych z wypadkiem najczęściej związanych z leczeniem i rehabilitacją, kosztów lepszego odżywiania, kosztów opieki osób trzecich, rentę uzupełniającą, która ma stanowić wyrównanie różnicy w dochodach osiąganych przez poszkodowanego przed wypadkiem w stosunku do dochodów uzyskiwanych przez niego po wypadku (art. 444 § 2 k.c.). Powyższe wyliczenie jest jedynie przykładowe.

Istotne znaczenie dla sprawy będzie miało zgromadzenie i zabezpieczenie dowodów potwierdzających zaistniałą szkodę i jej rozmiary. Należy prosić postronnych obserwatorów o dane kontaktowe, ew. uzyskać poświadczenie przez nich okoliczności wypadku, aby ubezpieczyciel podmiotu odpowiedzialnego za szkodę nie zarzucił iż do wypadku doszło w innym miejscu lub w innych okolicznościach jak podane przez poszkodowanego. Należy pamiętać, w ślad za radami udzielanymi poszkodowanym przez Rzecznika Ubezpieczonych o gromadzeniu faktur, rachunków, umów, zaświadczeń dokumentujących „koszty leczenia i rehabilitacji tzn. zakupu leków, preparatów, maści, których stosowanie ma na celu przywrócenie sprawności poszkodowanego oraz zmniejszenia po jego stronie dolegliwości powypadkowych, koszty oprotezowania i zakupu sprzętu ortopedycznego, rehabilitacyjnego np. kul, usztywniaczy, gorsetów, wizyt w placówkach służby zdrowia, sumy wydatkowane na konsultacje u specjalistów, koszty zabiegów rehabilitacyjnych mających na celu przywrócenie sprawności i zmniejszenie dolegliwości powypadkowych, koszty związane z lepszym odżywianiem poszkodowanego w okresie leczenia i rehabilitacji mające na celu przyśpieszenie lub polepszenie procesu przywracania organizmu poszkodowanego do zdrowia, koszty koniecznej opieki nad poszkodowanym przez osoby trzecie w okresie leczenia i rehabilitacji, koszty wykonywania określonych prac na rzecz poszkodowanego np. mycia głowy, zrobienia zakupów, przygotowania posiłku etc, koszty opieki medycznej - lekarskiej i pielęgniarskiej, koszty transportu poszkodowanego”. Wszystkie w/w dokumenty powinny być wystawione imiennie na poszkodowanego.

Powyższe rozważania znajdą pełne zastosowanie w przypadku szkód powstałych na skutek zaniedbań w odśnieżaniu wejścia do sklepów, czy lokali gastronomicznych. Za te miejsca odpowiadają co do zasady ich właściciele lub najemcy lokali, w których prowadzona jest działalność gospodarczą. Zauważyć należy, że każdy właściciel nieruchomości odpowiada na powyższych zasadach również za szkodę powstałą na skutek opadnięcia nieusuniętych nawisów śnieżnych i sopli z dachów budynków (w tym tonie wyrok SN z dnia 2 grudnia 2003 r. sygn. akt III CK 430/03, opubl. OSNC 2005, nr 1, poz. 10).

Wróć do bloga