slider
We Are Law Firm Agency
Providing Legal Help

Jak wnieść pozew o odszkodowanie za wypadek drogowy?

Jak wnieść pozew o odszkodowanie za wypadek drogowy?

Wypadki występują na drogach każdego dnia. Zgodnie ze statystykami Policji, w 2021 roku dochodziło średnio do aż 63 takich zgłoszeń na dobę. Co istotne, skutkiem wypadku może okazać się rozstrój zdrowia jego uczestników. Poszkodowani często nie wiedzą jednak, jak skutecznie dochodzić swoich praw, w tym także sprawiedliwego odszkodowania. Czy wiesz, jak wnieść pozew o odszkodowanie?

Czym jest i kiedy składa się pozew o odszkodowanie za wypadek drogowy?

Na samym wstępie warto wyjaśnić tytułowe pojęcie. Wspomniany pozew jest pierwszym pismem w sprawie, które jednocześnie wszczyna proces sądowy. Należy wyraźnie podkreślić, że jego poprawne skonstruowanie jest niezmiernie istotne. Chodzi tu bowiem o to, aby poszkodowany precyzyjnie określił swoje roszczenia. Niemniej ważne jest wskazanie wszelkich posiadanych dowodów, gdyż zgodnie z art. 217 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody. Oznacza to, że wówczas pomimo istnienia kluczowej dokumentacji, nie będzie ona brana pod uwagę w toku procesu.

Najważniejsze jest jednak to, aby sam pozew był zasadny. W przeciwnym razie sąd oddali powództwo, co oznacza, że sprawa w ogóle nie będzie rozpatrywana. Kiedy więc należy złożyć takie pismo? Oczywiście wtedy, gdy ubezpieczyciel zaproponuje kwotę odszkodowania, na którą nie zgadza się poszkodowany, a odwołanie zostało rozpatrzone negatywnie. Zajmujemy się sprawami związanymi z odszkodowaniami w Strzyżowie, dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Co powinien zawierać pozew o odszkodowanie?

Trzeba wyraźnie podkreślić, że poprawne pisanie pozwu jest umiejętnością, której prawnicy uczą się latami. Z tego względu trudno pokrótce wskazać, jak powinno wyglądać takie pismo. Przede wszystkim musi ono zawierać elementy wyszczególnione w art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego. Kluczowe jest również spełnienie warunków formalnych pisma procesowego, które to nakreśla art. 126 wspomnianego aktu prawnego.

Wróć do bloga